Запека ви създава проблеми? Не сте сами. Запекът може да бъде болезнен и досаден проблем за милиони хора.
Смята се, че запекът е причина за над 2,5 милиона посещения при лекар всяка година. Той засяга повече жени от всяка друга група. Не е необичайно да изпитвате затруднения при ходене до тоалетна, особено когато сте стресирани или сте на почивка. Друго нещо обаче е да страдате от влошаване на качеството на живота си поради лошото функциониране на тоалетната.
Запекът може да причини дискомфорт в тоалетната и други симптоми през целия ден, включително болки в гърба от газове или безпокойство. Потребителите харчат стотици милиони за лаксативи, рецепти и други лечения за лечение на запек.
Запекът може да бъде предотвратен и има естествени средства, които ще ви помогнат да подобрите функцията на червата си. Искате ли да знаете как да накарате червата си да се движат без слабителни или други лекарства?
Пиенето на топли течности може да помогне за облекчаване на запека. Други естествени средства включват прием на пробиотици и пиене на сок от алое. Продължете да четете, за да откриете някои от най-добрите средства за борба със запека.
Какво е запек?
Запекът се характеризира със затруднено изпразване на червата. Това състояние обикновено се свързва с втвърдени изпражнения. Това е състояние, при което хранителните отпадъци (изпражненията) се придвижват по-бавно от обичайното през храносмилателната система.
Националният институт по диабет, храносмилателни и бъбречни заболявания счита, че човек има запек, ако има по-малко от 3 изхождания седмично или ако изхожданията му са твърди, сухи и малки и болезнени за изхождане.
Симптоми
Запекът се характеризира с:
- образуване на по-малко движения на червата от нормалното. Не забравяйте, че „по-малко от обичайното“ може да варира при различните хора. Не трябва да очаквате да имате определен брой изхождания дневно или седмично. Според NIDDK може да се счита, че имате запек, ако имате само три изхождания седмично. Някои хора използват тоалетната повече от веднъж дневно, докато други ходят само на всеки втори ден. Обърнете внимание на нормалните си навици. Ако изведнъж установите, че ходите до тоалетната по-рядко, отколкото обикновено, може би имате запек.
- Изпражнения, които са болезнени или трудни за изпускане. Може да усещате болка в корема и да се налага да натискате или да се напрягате.
- Газовете и подуването на корема са често срещани симптоми на подуване на корема.
Факти за запека
- Според проучвания между 16 и 20% от северноамериканците страдат от хроничен или чест запек.
- Запекът е причина за около половината от всички посещения на лекари в гастроентерологични клиники.
- Само 34% (от тези, които сами съобщават за запек) търсят медицинска помощ. В същото време 35 процента използват лаксативи, за да облекчат симптомите си.
- 2 процента от жените и 1,5 процента от мъжете съобщават, че използват лаксативи всеки втори ден.
- Жените са по-склонни да изпитват запек, отколкото мъжете. Според някои проучвания жените страдат от запек до 2-3 пъти по-често от мъжете.
- Запекът се увеличава с възрастта. Хората над 65 години са изложени на най-висок риск.
- Около 10 % от мъжете и 20 % от жените над 50-годишна възраст страдат от запек. При възрастните над 70 години процентът се увеличава до 25 % при жените и 21 % при мъжете.
- Повече от 90% от жените изпитват симптоми поне веднъж месечно.
- Над 60 процента от жените със запек казват, че изпитват симптоми от над 10 години.
- Възрастните трябва да консумират между 22 и 34 грама фибри на ден, в зависимост от възрастта или пола си. Това ще ви помогне да предотвратите запек.
- Запекът се свързва с по-нисък социално-икономически статус, живот в селски райони, студен климат и по-ниско ниво на образование.

Причини
Запекът може да бъде причинен от много фактори. Сред тях са диетата, нивото на активност и нивото на стрес. Запекът може да бъде причинен и от определени храни, а фактори като хранене с ниско съдържание на фибри или дехидратация играят важна роля за редовността на храносмилането. Запекът може да бъде причинен от емоционален стрес.
Запекът може да бъде причинен от редица фактори. Възможно е храносмилателният тракт да не се изпразва правилно, образуването на изпражнения да е недостатъчно, движението на изпражненията да е бавно или и двете.
Имате ли симптоми на IBS? Синдромът на раздразнените черва може да е причина за тежък запек. Функционалните храносмилателни разстройства, като IBS, могат да бъдат причина за описаното по-горе неправилно храносмилане. IBS също може да причини запек и други симптоми. Функционалните стомашно-чревни разстройства включват такива, които засягат храносмилателната система по необичаен начин, но без никакви доказателства за заболяване. IBS и функционалните храносмилателни разстройства се влияят и от рисковите фактори, изброени по-долу.
Според проучване на Американския колеж по гастроентерология запекът може да бъде причинен от няколко фактора:
- Лоша диета: Диета с високо съдържание на рафинирани въглехидрати и захар, както и на нездравословни мазнини, алкохол и синтетични добавки, може да причини проблеми с движението на червата.
- Стрес: Стресът е голямо количество стрес, което променя производството на хормони и невротрансмитери. Това оказва влияние върху мускулното напрежение, възпаленията и храносмилателната функция.
- Неактивност: Упражненията увеличават притока на кръв и укрепват мускулите в храносмилателната система. То също така помага за контролиране на стреса.
- Опиоиди: Запек, причинен от опиоиди, може да възникне, тъй като опиоидите въздействат върху централната нервна система и забавят неволевите движения на тялото, необходими за храносмилането.
- Някои лекарства: Някои лекарства, включително антидепресанти и антиациди, както и калциеви или железни добавки, могат да причинят запек.
- Дисбаланс на чревната флора: Пробиотиците са здравословни бактерии, които живеят в стомашно-чревния тракт и помагат за регулиране на функциите на червата. Фибрите са важни за чревните бактерии, защото им помагат да се развиват.
- Хормонални проблеми или проблеми с щитовидната жлеза: Запекът може да бъде причинен от диабет, хипотиреоидизъм, ПМС, менопауза и хранителни разстройства. Запекът може да бъде причинен и от Паркинсон, травми на гръбначния стълб или неврологични проблеми, които засягат нервите на храносмилателната система.
- Дефицит на магнезий: Магнезият помага за поддържане на нормалната мускулна функция. Недостигът на магнезий може да предизвика мускулно напрежение и да влоши симптомите на стрес.
- Лоши навици в банята: Бързането до тоалетната или седенето в неудобно положение на тоалетната чиния може да доведе до непълноценно изхождане.
- Jet lag, лош сън и пътуване: Тези фактори могат да предизвикат нарушения в храносмилането и да доведат до симптоми на запек.
- Възраст: Някои по-възрастни хора изпитват затруднения с храненето (защото може да им е трудно да дъвчат или да нямат енергия за готвене) и в резултат на това не приемат достатъчно калории и фибри. В резултат на това храносмилането им се забавя.
Поглъщане на барий: Поглъщането на барий е рентгеново изследване на горната част на храносмилателния тракт. Бариевата напитка прави определени области по-видими. Тази висока концентрация на барий може да предизвика запек. След процедурата може да ви бъде препоръчано да пиете много течности и да консумирате храна с високо съдържание на фибри.
Средства за облекчаване на запек
Важно е да разделим естествените средства за облекчаване на запека на четири категории: храни, които да се консумират, и храни, които да се избягват; добавки, които са полезни, и практики, които могат да доведат до значителна промяна.
Диетите за запек и хранителните стратегии, които премахват запека, често са последвани от подобрение на храносмилателната система. Чревният ви тракт ще ви бъде благодарен, ако комбинирате това с хранителни добавки и практики, свързани с ума и тялото.
1. Облекчаване на запека със следните храни
- Храни с високо съдържание на фибри: Включете храни с високо съдържание на фибри, като сурови плодове и зеленчуци. Бобът, бобовите растения, ябълките, крушите и сушените сливи са с високо съдържание на фибри. Включете също така семена от чиа и ленено семе, непреработени зърнени храни и боб. Тези храни ще помогнат за облекчаване на запека при възрастни, деца и малки деца, тъй като много хора не консумират достатъчно фибри всеки ден.
- Зелени листни зеленчуци: Те не само съдържат фибри, но имат и високо съдържание на магнезий, който може да подобри запека. Те са с ниско съдържание на калории и високо съдържание на вода, така че трябва да се консумират ежедневно.
- Сливи и смокини: С високо съдържание на фибри, тези плодове са склонни да действат като лаксативи. Няколко сушени плода на ден могат да бъдат ефективно средство за борба със запека. Въпреки това не трябва да прекалявате, тъй като плодовете съдържат много захар.
- Топли течности: Топлите напитки (за разлика от студените) е по-вероятно да подпомогнат храносмилането, особено когато се консумират сутрин. Ако търсите домашно средство за лечение на запек, помислете за билкови чайове, топла вода с лимон или кафе, но само в умерени количества.
- Пиенето на вода и други хидратиращи течности е важно за преминаването на фибрите през храносмилателната система. Добавяйте фибри към храната си бавно, за да може организмът ви да се адаптира. Ако не сте свикнали с диета с по-голямо съдържание на фибри, започнете бавно и пийте повече вода, за да подпомогнете усвояването и преминаването им (особено ако планирате да използвате добавки с фибри). Запекът и коремният дискомфорт могат да се влошат от консумацията на повече фибри. Докато преминавате към прием на повече фибри, пийте по 8-16 унции вода на всеки два часа. След това продължете да пиете вода през целия ден.
- Семена от чиа , ленено семе и покълнали: Семената са богати на фибри и здравословни масла. Те също така помагат за усвояването на водата. Маслото от ленено семе е особено полезно за смазване на дебелото черво. Можете да облекчите запека, като консумирате 2-3 супени лъжици ленени семена дневно, за предпочитане накиснати, за да се освободят хранителните вещества. Също така помислете за приемането на една супена лъжица ленено масло дневно.
2. Яжте тези храни, за да избегнете запек
- „Празни калории“: Храните с много калории, но без много фибри или хранителни вещества, трябва да бъдат намалени или премахнати. Това може да включва храни, за които се съобщава, че са често срещани в стандартната американска диета, като сирене, подсладени зърнени закуски, чипс, бързи храни, сладолед и преработени меса, като хотдог или колбаси.
- Пържени храни: Трансмазнините, които се съдържат само в пържените храни, бързите закуски и мазните пакетирани храни (обикновено), забавят времето за преминаване на изпражненията през червата. По същество те „запушват“ храносмилането.
- Алкохол: Алкохолът действа тежко на храносмилателния тракт и може да влоши запека. Той увеличава производството на урина и загубите на течности. Пиенето на алкохол в умерени количества е най-добрият начин да избегнете обезводняване.
- Пастьоризирани млечни продукти: Много хора с непоносимост към лактоза могат да получат запек поради прекомерна консумация на млечни продукти. Това може да доведе и до запек при кърмачетата. Следете за всякакви признаци на непоносимост.
- Рафинирано брашно: По своята същност рафинираното брашно не съдържа фибри и следователно няма да помогне при запек.
- Кофеин: Ефектите на кофеина върху храносмилането варират при различните хора. Кофеинът може да увеличи производството на урина и да влоши запека и тревожността при някои хора. Всички тези симптоми са симптоми на предозиране. Някои хора смятат, че кофеинът им помага да подобрят движението на червата си, защото стимулира мускулните контракции. И в двата случая планирайте да пиете кафе само умерено. Консумирайте достатъчно други течности, за да противодействате на дехидратацията, причинена от загубата на течности.
3. Приемайте тези добавки за облекчаване на запека
- Етерично масло от черен пипер: Маслото от черен пипер може да предостави полезно облекчение при симптоми като запек, диария и газове. Изследвания, проведени in vitro и при животни, подсказват, че пиперинът, който се съдържа в черния пипер, може да проявява антидиарийно, спазмолитично и релаксиращо действие, което може да бъде от полза при справяне със запека. Като цяло, пиперинът и черният пипер представляват потенциално полезен подход за лечение на различни нарушения в моториката на стомашно-чревния тракт, включително синдрома на раздразнените черва (IBS).
- Псилиум хуск: Той е ефективно естествено средство за лечение на запек, защото съдържа много фибри. Когато се смеси с вода или други течности, Psyllium Husk се разширява и създава обем. Това стимулира червата, което от своя страна спомага за по-бързото преминаване на изпражненията. Смесете една супена лъжица псилиум хуск с 8 унции течност дневно за възрастни и деца над 12 години.
- Масла от черен дроб на треска: За да стимулирате движението на червата, приемайте една супена лъжица масло от черен дроб на треска, смесена с осем унции прясно изцеден сок от моркови.
- Масло от касис: Маслото от касис е леко слабително средство, което действа при орален прием. На възрастните обикновено се предписват 15-60 мл в еднократна перорална доза за лечение на запек. Това е около 1 до 4 чаени лъжички, приемани веднъж дневно.
- Ябълкови фибри: Ябълките и крушите съдържат фибри, наречени пектин. Пектинът помага за увеличаване на обема на изпражненията, което улеснява обработката им от храносмилателната система. Около 1-2 чаени лъжички трябва да се консумират два пъти дневно.
- Магнезия подобрява подвижността на червата. Тази добавка е стандартна магнезиева добавка или магнезиев цитрат. Добавяйте я бавно. Ако имате диария, намалете дозата. Консумирайте около 250 милиграма 2-4 пъти дневно.
Пробиотици: Поддържането на здрав храносмилателен тракт е от съществено значение за избягване на храносмилателни проблеми. Приемайте ежедневно добавки, които съдържат най-малко 15 милиарда „живи и активни“ организми. - Сок от алое вера: Този сок помага за намаляване на възпалението и подобрява честотата на изхождане, което го прави едно от най-добрите слабителни средства за лечение на запек. Приемайте по 1/4 чаша сок от алое вера два пъти дневно, като коригирате дозата в зависимост от симптомите си.
4. Използвайте тези практики на ума и тялото за предотвратяване на запек
- Упражнения: Физическите упражнения увеличават мускулната активност в червата. Опитайте се да правите по-официални и редовни упражнения всеки ден от седмицата. Упражненията са особено полезни сутрин, за да „раздвижат“ храносмилателната система, да успокоят стреса и да ви настроят положително. Препоръчвам ви да правите отскоци (известни още като. Скачането на малък батут може да стимулира червата и лимфната система. Разтягането, ходенето, джогингът или йогата могат да подпомогнат функциите на червата.
- Управление и намаляване на стреса: Знаете ли, че между 75 и 90 процента от всички посещения в лекарски кабинет се дължат на състояния, свързани със стреса? Запекът може да е едно от тях. Стресът може да се прояви по много начини, които може да не усещате. Той може да повиши мускулното напрежение, да доведе до повишаване на нивата на глюкозата в кръвта, да промени апетита ви, да попречи на нормалното храносмилане, да повлияе на щитовидната жлеза и да промени начина, по който работят хормоните и щитовидната жлеза. Някои начини за намаляване на стреса са: Йога или стречинг, медитация или молитва, престой на открито, писане или четене на дневник, физически упражнения, топли вани и използване на релаксиращи етерични масла.
- Биофийдбек включва работа с терапевт, който използва устройства, за да ви научи как да отпускате или стягате определени части на тялото си, когато е необходимо, особено стегнати мускули, които се напрягат при стрес. Отпускането на мускулите на таза ще ви помогне да изпускате по-лесно изпражненията, когато дойде време да използвате тоалетната. Биофийдбек не е за всеки, но е доказано, че може да бъде изключително полезен. При типична биофийдбек процедура с практикуващ лекар в ректума ви се поставя катетър. Това ви позволява да измервате напредъка си, докато изпълнявате упражнения, които редуват стягане и отпускане на тазовите мускули.
Конвенционално лечение
Запекът може да се облекчи чрез прием на слабителни средства и добавки с фибри. Понякога се предписват лекарства за контрол на движението на червата, регулиране на храносмилането и подпомагане на хората със запек. Това обаче е по-рядко срещано, отколкото използването на евтини лаксативи.
Слабителните разтвори, таблетките и чайовете могат временно да облекчат запека, но те също така се използват прекомерно и могат да предизвикат странични ефекти. Упражненията, здравословният хранителен режим и управлението на стреса са „естествени слабителни средства“. Това е по-безопасен метод за справяне с тежкия запек. Опитайте промивка със солена вода, която действа като клизма за лечение на запек.
Когато се използват в излишък или като част от „диета за прочистване“, слабителните средства могат да бъдат опасни. Защо слабителните не помагат при запек?
Лаксативите предизвикват свиване на мускулите в стомашно-чревния тракт. Това увеличава абсорбцията на вода или прави изпражненията по-обемни, за да могат да преминат бързо през дебелото черво. Това се намесва в работата на ренин-алдостерона, който е част от храносмилателния тракт. То също така причинява необичайна загуба на вода и отслабва мускулите, необходими за движението на червата. След приема на лаксативи организмът задържа колкото се може повече вода. Това води до оток или подуване на корема.
Следните здравословни проблеми също са свързани с употребата на слабителни средства:
- дехидратация (загуба на течности)
- електролитен дисбаланс
- промяна на киселинната/алкалната основа
- Недостатъчно количество храносмилателни ензими
- оток (задържане на вода)
- Замаяност и лесна уморяемост
- Увреждане на храносмилателната система и дебелото черво
- Редуване на запек и диария
- Сърдечно-съдови усложнения
Предпазни мерки
Запекът обикновено се овладява без посещение при лекар, без предписване на лаксативи или дори без посещение. В някои случаи обаче трябва да се обадите на Вашия лекар.
- Консултирайте се с лекар, ако запекът Ви е тежък и продължава повече от три седмици. Това ще ви помогне да определите дали има скрито заболяване.
- Запекът за дълго време може да доведе до налагане на фекалии на дебелото черво. Това може да доведе до сериозно заболяване или дори смърт, ако не се лекува. Хемороидите също могат да бъдат причинени от продължителен запек. Посетете здравен специалист за поставяне на диагноза, преди състоянието да се е влошило. Специалистите могат да извършат тестове или да поставят диагноза.Трябва да посетите лекаря си и ако забележите кръв в изпражненията, увеличен далак или изпъкнала коремна област.
- Запекът може да се появи заедно с диарията. Следете за всякакви признаци на хранителни алергии или реакции към лекарства. Те могат да включват признаци на недохранване, като подуване на корема и кожни обриви.
Заключителни мисли
- Запекът е, когато движенията на червата се случват по-рядко от нормалното. Те също така са по-трудни или по-болезнени и могат да предизвикат симптоми като подут стомах, подуване на корема или газове.
- Запекът често се причинява от липса на фибри в диетата, дехидратация и нарушения на щитовидната жлеза. Други причини са по-напредналата възраст, заседналият начин на живот, стресът, лекарствата и заседналият начин на живот.
- Какви са средствата за защита при тежък запек? Запекът може да бъде облекчен чрез здравословна диета, включваща храни с високо съдържание на фибри, повече консумация на вода, физически упражнения, управление на стреса, биологична обратна връзка и добавки като магнезий и черен дроб от треска.