Въведение към етеричните масла

Органолептично изпитване на етерични масла

верификация на качеството и чистотата на етеричните масла

В рамките на оценката и изпитването на етерични масла терминът органолептичен се отнася до използването на петте ни сетива за наблюдение на физическите свойства на етеричното масло:

  • Аромат
  • цвят
  • Текстура
  • Вискозитет
  • Вкус и аромат (Въпреки това етеричните масла не трябва да се поглъщат или приемат вътрешно от лица, които не са обучени за вътрешна употреба или не са под грижите на квалифициран лекар).
  • Органолептично изпитване с помощта на лентичка за аромати

Естествено, най-важното от нашите сетива за физическо тестване на етерично масло е обонянието, обонянието. Въпреки това цветът, текстурата, дебелината (вискозитетът) и вкусът на етеричното масло също могат да разкрият важна информация за качеството и физическите характеристики на етеричното масло.

Количествените тестове, които включват GC анализ, оптично завъртане и индекс на пречупване, са важни процеси при оценката на етеричното масло.

Въпреки това органолептичното изпитване също е важна стъпка при определянето на качеството, ползата и удовлетворението, които може да предложи едно етерично масло, или при сравняването на две проби от етерични масла, дестилирани от един и същ растителен вид. Например пробата от етерично масло може да изглежда добре при анализа с GC, но етеричното масло може да изглежда ароматно плоско или да не е „на висота“ в ароматно отношение.

Органолептичното изпитване е силно субективно, но все пак е много полезна и необходима част от оценката на етеричните масла. В допълнение към количествените тестове, авторитетните дестилатори и доставчици също използват органолептични тестове за оценка на качеството и характеристиките на етеричните масла.

Като потребители на етерични масла ние също можем и трябва да използваме органолептични тестове за оценка на етеричните масла. Всъщност всички ние извършваме някакво ниво на органолептично изпитване на всяко от етеричните масла, които използваме. Не е необходимо да се записвате в официален курс, за да започнете да извършвате органолептично тестване на етерични масла, но обучението в реномирана школа със сигурност ще ви даде по-здрава основа и много повече насоки в процеса, отколкото мога да обхвана в рамките на това ръководство.

Органолептичното тестване може да бъде толкова обикновено или толкова официално, колкото желаете да бъде, когато оценявате собствените си етерични масла. Воденето на дневник за личните ви оценки на всяко от етеричните масла, с които работите, може да ви помогне да развиете собствените си способности за органолептично изпитване. Колкото по-подредени и подробни сте, толкова по-полезни ще бъдат вашите оценки за текуща и бъдеща справка. Наблюдавайте как експертите по ароматерапия, авторите, преподавателите и реномираните доставчици на етерични масла описват физически етеричните масла. Упражнявайте се да правите и записвате собствените си оценки. Преглеждайте ги с течение на времето и правете наблюдения как се променят вашите собствени етерични масла с течение на времето.

Аромат:

Като използваме за пример Lavandula angustifolia (Лавандула), ароматът на една конкретна проба може да бъде доста различен от друг. Климатът, надморската височина, условията на отглеждане, опитът на дестилатора, възрастта на маслото и множество други фактори могат да повлияят на качеството и аромата на етеричното масло. С натрупването на опит в работата с етерични масла носът ви ще стане по-„изтънчен“ и ще можете интуитивно да оценявате и описвате аромата на етеричните масла по-лесно, отколкото когато за първи път започвате да работите с тях. За повече информация относно оценката на аромата вижте Ръководството за оценка на аромата на етерично масло на AromaWeb (Guide to Evaluating the Aroma of an Essential Oil).

Цвят:

Проверката на цвета и прозрачността (т.е. има ли утайка или мътност?) на етеричното масло може да бъде полезна при определянето на това дали дадено етерично масло е потенциално проблемно. Някои масла стават по-тъмни с напредването на възрастта им (вж. снимката). Стареещото етерично масло също може да изглежда мътно и да стане по-порочно (гъсто).

Сравнение на цветовете на етеричното масло от лимонова трева
Вляво: Масло от лимонова трева, дестилирано преди около две години. Вдясно: Масло от лимонова трева, дестилирано преди около 22 години.

Текстура:

За разлика от маслата носители, етеричните масла не са мазни на допир. Всъщност не препоръчвам да докосвате неразредени етерични масла, но можете да добиете обща представа, като поставите капка или две от етеричното масло върху ароматизатор и наблюдавате как се изпарява с течение на времето. Ако то оставя мазен пръстен, може би е смесено масло. Препоръчвам ви да практикувате тази техника с етерични масла, за които знаете, че са неразредени, и които са доставени от реномирани доставчици, за да сте запознати с това, за какво да внимавате.

Вискозитет:

Вискозитетът се отнася до гъстотата на етеричното масло или друга ароматна течност. Например, трябва да забележите, че пачули, сандалово дърво и повечето CO2 тотали са по-вискозни (гъсти) от етеричното масло от мента.

Вкус и аромат:

Органолептичното изпитване е свързано с всички сетива, затова тук споменавам вкуса и аромата. Въпреки това етеричните масла не трябва да се поглъщат или приемат вътрешно от лица, които не са обучени за вътрешна употреба или не са под грижите на квалифициран лекар.

Органолептично изпитване на маслата носители

Въпреки че тази статия е посветена на органолептичното изпитване на етерични масла, органолептичното изпитване е важно и за оценката на маслата носители (растителни масла).

Тази тема се състои от няколко отделни свързани статии. Използвайте връзките, показани по-долу, за да се ориентирате в поредицата.

Следваща: Част 9: Други количествени тестове за изпитване на качеството и чистотата на етеричните масла

1 thoughts on “Органолептично изпитване на етерични масла

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *