Болката в гърба е честа причина работникът да пропусне работа, а също и да потърси медицинска помощ. Това е неудобно и може да бъде изтощително.
Понякога болките в кръста се дължат на специфични физически състояния като херния, изпъкнал или спукан диск. Но по-често това е локализирана болка в гърба, която идва от пренапрежение на мускулите и връзките – просто болката от напрежение, както и силни болки в кръста и таза. Многобройните причини за болки в гърба включват стоене на компютъра за дълго време, заседнал начин на живот, спане на неподходящ матрак, наднормено тегло или повдигане на тежки предмети през целия ден. Проблемите могат да се дължат на лоша стойка, повече време наведени в двора, да се мъкнете към вкъщи с пазарските чанти след дълъг работен ден или носенето на твърде много тежки учебници.
И все пак никой не е намерил решение на проблема с хроничната болка в гърба. И един от най-раздразнителните аспекти на това е, че освен ако всъщност не сте в спазъм, никой не вижда, че имате проблем, така че като кажете на шефа, че сте в агония и не можете да влезете на работа, може да бъде посрещнато с недоверие.
Може да бъде причинено от нараняване, физическо натоварване или здравословни проблеми. Болката в гърба може да засегне всеки, независимо от възрастта и по различни причини. С напредването на възрастта вероятността им да развият болка в кръста от надежден източник нараства поради фактори като предишна работа и дегенеративни дискови заболявания.
Болката в долната част на гърба може да бъде причинена от дисковете между връзките на прешлените, които обграждат гръбначния стълб и дисковете. Нервите на гръбначния мозък, мускулите в долната част на гърба, както и тазовите и коремните органи, както и кожата около лумбалната област.
Болката в горната част на гърба може да се дължи на нарушение на аортата, тумори на гръдния кош или възпаление на гръбначния стълб.
Причини
Човешкият гръб се състои от сложна система, съставена от връзки, мускули, дискове, сухожилия и кости. Те помагат за осигуряване на подкрепа на тялото и ни позволяват да се движим.
Сегментите на гръбначния стълб са омекотени от подобни на хрущял възглавници, известни като дискове.
Проблеми с някой от тези компоненти могат да причинят дискомфорт в гърба. В някои случаи с дискомфорт в гърба причините не са напълно изяснени.
Повредата може да е резултат от наранявания, медицински състояния или лоша стойка, наред с други.
Напрежение, разтягане. увреждане
Болката в гърба обикновено е резултат от напрежение, разтягане или наранявания. Най-честите причини PubMed CentralВисоко уважавана база данни от Министерство на Здравеопазването и Национален Център по Обществено Здраве и Анализи (НЦОЗА) за дискомфорт в гърба са:
- Лигаментите или мускулите се разтягат
- мускулен спазъм
- Напрежение в мускулите
- повредени дискове
- наранявания, фрактури или падания
Дейности, които могат да причинят спазми или напрежения, са:
- Небезопасно повдигане на нещо
- повдигане на нещо, което е тежко
- Извършване на рязко, неловко движение
Структурни проблеми
Много структурни проблеми също могат да причинят болки в гърба.
- Разрушени дискове: Прешленът в гръбначния стълб се поддържа от дискове. Ако дискът е разкъсан, ще има по-голям натиск върху нерва, което може да причини дискомфорт в гърба.
- Изпъкнали дискове: могат да се видят по същия начин, както спуканите дискове, изпъкналите дискове могат да причинят по-голям натиск върху нервите.
- Ишиас: Ожесточена, стреляща болка, която преминава през седалището и след това надолу по гърба на крака поради изпъкнал или дискова херния, притискащ нерва.
- Артрит: Остеоартритът може да причини проблеми с тазобедрените стави, както и долната част на гърба и много други места. В някои случаи пространството около гръбначния стълб става по-тясно. Това е известно като стесняване на гръбначния стълб.
- Изкривяване на гръбначния стълб: Ако е необичайно Когато имате гръбначен стълб, който се извива по различен начин, може да се получи болка в гърба. Добър пример за това е състоянието, наречено сколиоза, при което гръбначният стълб се извива настрани.
- Остеопороза: Костите, като прешлените в гръбначния стълб, стават порести и крехки, което прави компресионните фрактури по-вероятни.
- Проблеми с бъбреците: Камъните в бъбреците или бъбречните инфекции могат да предизвикат болки в гърба.
Движение и поза
Прегърбената компютърна поза може да доведе до повишаване на болката в раменете и гърба с течение на времето.
Болката в гърба може да възникне и от ежедневни действия и лоша стойка.
Примерите включват:
- Усукване
- Кихане или кашляне
- Напрежение в мускулите
- прекомерно разтягане
- Неловко огъване или огъване за продължителен период от време
- повдигане, бутане, дърпане или пренасяне на нещо
- седене или стоене в изправено положение за продължително време
- издърпване на шията напред докато шофирате или докато работите с компютър
- дълги сесии на шофиране, без почивка, дори и да не сте прегърбени
- спането на грешен матрак може да осигури опора на тялото и да поддържа гръбначния стълб изправен
Други причини
Някои медицински състояния могат да причинят болки в гърба.
- Синдром на Cauda Equina: cauda equina е сноп коренчета на гръбначния нерв, които произлизат от долния край на гръбначния мозък. Симптомите включват болезнена болка, която е тъпа в задната част на долната и горната част на седалището, както и изтръпване, което се усеща в задните части, гениталиите и бедрата. Понякога има проблеми с функцията на червата и пикочния мехур.
- Рак на гръбначния стълб: Тумор, разположен на гръбначния стълб, може да причини нервна болка, която може да причини болка в гърба.
- Инфекция на гръбначния стълб: Tреска и болезнено, топло място в гърба може да са причинени от гръбначна инфекция.
- Други инфекции: тазовото възпаление на бъбреците, пикочния мехур или инфекциите могат да причинят болки в гърба.
- Нарушен сън: Хората с проблеми със съня са по-склонни да страдат от болки в гърба в сравнение с други хора.
- Херпес зостер: Състояние, което засяга нервите, може да причини болки в гърба. Тя се основава на нервите, които са засегнати.
Рискови фактори
Следните фактори са свързани с по-големия риск от развитие на болка в долната част на гърба:
- професии
- бременност
- Заседнал начин на живот
- Физическата форма не е добра
- по-напреднала възраст
- затлъстяване и наддаване на тегло
- пушене
- тежка физическа работа или упражнения по напрегнат начин, особено ако се извършват неправилно
- генетични влияния
- медицински състояния, като артрит и рак
Има много видове болки в кръста и болки в гърба: лумбаго, което засяга кръста; ишиас, който се причинява от възпаление на седалищния нерв и причинява болка в седалището, излъчваща се към бедрата и краката – в някои случаи дори до глезените; фиброзит, нежни снопчета от фиброзни тъкани в мускула; артрит; спондилоза; изкривяване на гръбначния стълб; дископатия; дискова херния; изкривявания на гръбначния стълб; плъзгащи се дискове; дискова протрузия и болки, причинени от слаби мускули на гърба, слаби коремни мускули и напрежение. Една от най-добрите превантивни мерки за болки в гърба включва укрепване на стомашните мускули, така че не е необходимо да се предприемат компенсаторни действия от мускулите, които поддържат гърба. Упражненията и разтягането са особено важни за тези с лоша стойка и мускулен тонус.
Също така е известно, че болката в долната част на гърба става по-разпространена при жените от, отколкото при мъжете, вероятно поради хормонални причини. Стресът, тревожността и разстройствата на настроението са свързани с болки в гърба.
Симптомите
Най-честата индикация за дискомфорт в гърба е дискомфорт или болки в гърба, кръста и често чак до задните части или краката.
Няколко наранявания на гърба могат да предизвикат дискомфорт в различни части на човешкото тяло въз основа на засегнатите нерви.
Болката обикновено изчезва без лечение, но ако се появи при някое от следните, трябва да посетите вашия лекар:
- отслабване
- фебрилна
- Възпаление или подуване на гърба
- хронична болка в гърба, а почивката или легналото положение не помагат
- Болка в крака
- Болка, която е точно под коленете
- Скорошно нараняване, нараняване или травма на гърба
- инконтиненция на урина (изпускане)
- затруднения при уриниране
- Фекална инконтиненция и загуба на контрол върху движенията на червата
- Изтръпване около гениталиите
- Изтръпване в областта на ануса
- Изтръпване на задните части около дупето
Кога трябва да посетите лекар?
Препоръчително е да потърсите медицинска помощ от в случай, че почувствате изтръпване или в случай, че имате болка в гърба:
- това не се подобрява, когато си почивате
- след нараняване или след падане или нараняване
- с изтръпване на краката
- със слабост
- с треска
- с необяснима загуба на тегло.
Диагноза
Лекарят трябва да бъде в състояние да определи причината за болката в гърба, като задава въпроси за симптомите и провежда преглед.
Може да са необходими сканирани изображения или други тестове, ако:
- Болката в гърба може да е резултат от нараняване
- може да има основна причина, която изисква лечение
- болката продължава продължително време
Рентгенова снимка, ЯМР или Компютърен Томограф (КТ) предоставят подробности за състоянието на меките тъкани на гърба.
- Рентгеновите снимки могат да покажат подравняването на костите и да разкрият признаците на артрит и счупени кости. Те обаче не са в състояние да разкрият никакви увреждания на мускулите, дисковете на гръбначния мозък или нервите.
- Ядрено-магнитен резонанс, както и компютърната томография могат да разкрият дискова херния или проблеми със сухожилията, тъканите и връзките, нервите, мускулите, кръвоносните съдове и костите.
- Сканирането на костите е начин за откриване на костни тумори и компресионни фрактури, причинени от остеопороза. Във вените се въвежда индикатор или радиоактивно вещество. Индикаторът се абсорбира от костите и помага на лекаря да открие проблеми с костите с помощта на инструмент, който е специално проектиран за това.
- Електромиографията или ЕМГ анализира електрическите импулси, генерирани от нервите, когато се стимулират от мускулите. Може да се използва за потвърждаване на компресия на нерв, която може да бъде причинена от дискова херния, както и от гръбначна стеноза.
Лекарят може също да препоръча изследване на кръвта, ако се повиши вероятността от инфекция.
Други диагнози
- Кинезитерапевтът може да диагностицира проблем, състоянието на пациента чрез палпация, докосване или визуален преглед. Кинезитетрапията се счита за подход с ясен фокус, който се фокусира върху регулирането на ставите на гръбначния стълб. Един кинезитерапевт може също да иска да прегледа резултатите от сканирането, както и всякакви тестове за кръв или урина.
- Остеопат диагностицира и чрез палпация и визуална инспекция. Остеопатията включва бавно и ритмично разтягане, известно като натиск, мобилизация, както и непреки техники, както и манипулации върху мускулите и ставите.
- Физиотерапевтът се концентрира върху идентифицирането на проблеми в ставите и мускулите на тялото ви.
Остра или хронична болка?
Болката в гърба може да бъде класифицирана в два вида:
- Острата болка може да бъде внезапна и може да продължи около 6 седмици.
- Хроничната или продължителна болка може да се развие за по-дълъг период от време, може да продължи повече от три месеца и може да причини хронични проблеми.
Ако човек изпитва както периодични пристъпи на силна болка, така и сравнително постоянна лека болка в кръста, може да е трудно за лекаря да определи дали страда от хронична или остра болка в гърба.
Лечение
По-голямата част от проблемите с болки в гърба и болки в кръста могат да бъдат разрешени чрез почивка и домашни средства. Въпреки това, понякога е необходима медицинска намеса.
Домашни средства
Лекарства без рецепта за облекчаване на болката, обикновено известни като нестероидни противовъзпалителни лекарства като ибупрофен, които могат да помогнат за облекчаване на болката. Студен или горещ компрес в областта, която е болезнена, също може да помогне за намаляване на дискомфорта.
Способността за почивка от упражнения може да помогне, но движението може да помогне за облекчаване на сковаността, облекчаване на дискомфорта и предпазване на мускулите от по-слаби.
Медицинско лечение
Ако домашните лечения не облекчават болките в гърба, лекарят може да препоръча следните лекарства, физическа терапия или и двете.
Медикаменти: Дискомфорт в гърба, който не се повлиява много добре Безрезервните болкоуспокояващи може да се нуждаят от рецепта за несттероидни противовъзпалителни. Хидрокодон и кодеин, които са наркотици, могат да се предписват за кратки срокове. Те подлежат на строг надзор от лекаря. В някои случаи се използват мускулни релаксанти.
антидепресанти, като амитриптилин, могат да бъдат предписани, но изследванията все още продължават, за да се определи тяхната ефикасност, и доказателствата не са убедителни.
Физиотерапия: Прилагането на топлина, лед, ултразвук и електрическа стимулация, заедно с няколко техники за освобождаване на мускулите към връзките и мускулите на гърба ви, могат да помогнат за облекчаване на дискомфорта.
Когато болката е по-малко силна, физиотерапевтът може да въведе някои упражнения за сила и гъвкавост за мускулите на корема и гърба. Методите за подобряване на стойката също могат да бъдат полезни.
Пациентите ще бъдат призовани да използват техниките последователно дори след отшумяване на болката, за да се предотврати повторната поява на болката в гърба.
Инжекции с кортизон: Ако другите опции не работят, те могат да бъдат инжектирани в епидуралното пространство близо до гръбначния ви мозък. Кортизонът е лекарство, което намалява възпалението. Намалява възпалението в корена на нерва. Инжекциите се използват и за третиране на области, за които се смята, че са източник на дискомфорт.
Ботокс: Ботокс (токсин на ботулизъм) Според предварителните проучвания се смята, че намалява болката при парализата на мускулите, които са напрегнати при спазъм. Ефектът от тези инжекции продължава от 3 до 4 месеца.
Тяга: Тежестите и скрипците се използват за разтягане на мускулите на гърба. Това може да доведе до връщане на дисковата херния в първоначалното си положение. Това също е начин за облекчаване на дискомфорта, но само когато се прилага тяга.
Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ): КПТ може да помогне при управлението на болки в гърба, които са хронични, като насърчава ума да мисли по нов начин. Може да включва техники за релаксация, както и методи за поддържане на оптимистично мислене. Изследователите са открили, че тези, които се подлагат на КПТ, са склонни да бъдат по-активни и упражнения, което води до по-малък риск от повторна поява на болки в гърба.
Допълнителни терапии
Допълнителните терапии могат да се използват в допълнение с конвенционалните лечения или като самостоятелна терапия.
Кинезитетрапията, остеопатията, шиацу и акупунктурата могат да помогнат за облекчаване на болката в гърба и също така да помогнат на пациента да се чувства по-спокоен.
- Остеопат се обучава да лекува скелета, както и мускулите.
- Кинезитерапията е за проблеми с мускулите, ставите и костите. Фокусът е върху гръбначния стълб.
- Шиацу е известен още като пресотерапия за пръсти е форма на масаж, която включва натиск върху енергийните линии на тялото. Шиацу терапевтите прилагат натиск с пръсти, палци и лакти.
- Акупунктурата произхожда от Китай. Това е процес на вкарване на фини игли в определени точки в тялото. Акупунктурата може да помогне на тялото ви да освободи естествените си болкоуспокояващи – ендорфини – и също така да стимулира мускулите и нервите.
- Йога включва специфични пози, които изискват движения, както и дихателни упражнения. Някои видове йога могат да помогнат за укрепване на мускулните групи на гърба и да спомогнат за подобряване на стойката. Уверете се, че упражненията не причиняват по-сериозен дискомфорт в гърба.
Етерични масла при на болки в кръста и болки в гърба
Има ли ефикасно лекарство за болки в кръста? Например, етеричните масла могат да осигурят прекрасно облекчение от болки в гърба. Проучване изследва и доказва, че етеричните масла имат положителен ефект при борбата с болки в гърба. Те проникват дълбоко в напрегнатите мускулни тъкани, насърчавайки свитите мускули да се разширяват и спомагат за увеличаване на притока на кръв към областта, позволявайки на разкъсаните влакнести тъкани да бъдат възстановени от тялото.
Лавандула ( Lavandula angustifolia )
Розмарин ( Rosmarinus officinalis )
Джинджифил ( Zingiber officinale )
Камфорово дърво (Cinnamomum camphora )
Хвойна плод ( Juniperus communis )
Ветивер ( Vetiveria zizanoides )
Кипарис ( Cupressus sempervirens )
Босилек ( Ocimum basilicum )
Евкалипт радиата ( Eucalyptus radiata )
Лайка римска ( Anthemis nobilis )
Лайка немска ( Matricaria recutita )
Кардамон ( Elettaria cardamomum )
Риган, сладък ( Origanum majorana )
Градински чай ( Salvia sclarea )
Черен пипер ( Piper nigrum )
Безсмъртниче ( Helichrysum italicum )
Мащерка линалол ( Thymus vulgaris ct. Linalool )
Освен употреба на единични етерични масла може да пробвате и съчетения от етерични масла за по-ефикасен, синергичен ефект. Следните три съчетения от етерични масла са много добри за облекчаване на болките в гърба. Те могат да се разреждат или при обостряне може да се нанесе 1 или 2 капки директно върху засегната област.
СЪЧЕТАНИЕ ОТ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА ЗА БОЛКИ В КРЪСАТ
СЪЧЕТАНИЕ 1
Розмарин 10 капки
Майорана, сладка 10 капки
Безсмъртниче 10 капки
СЪЧЕТАНИЕ 2
Черен пипер 3 капки
Джинджифил 10 капки
Евкалипт радиата 5 капки
Хвойна плод 3 капки
СЪЧЕТАНИЕ 3
Розмарин 8 капки
Мента 4 капки
Тайландски босилек (плай) 8 капки
Босилек линалол 3 капки
Безсмъртниче 6 капки
Майорана, сладка 3 капки
Лавандула 4 капки
Смесете етеричните масла заедно за да създадете синергично действие. След това разредете 4–5капки на всяка 1 чаена лъжичка (5 мл) базово масло.
Масажът облекчава болки в гърба и кръста. Ако никой не е на разположение, масажирането на долната част на гърба ви е относително лесно, въпреки че ще ви е по-трудно в горната част на гърба. Но все пак маслата могат да бъдат нанесени върху кожата до където можете да достигнете.
Транскутанната стимулация на нервите (TENS)
Тенс е едно от най-известните лечения за тези, които страдат от постоянна болка в гърба. Машината изпраща малки електрически импулси в тялото чрез електроди, които се прилагат към кожата.
Експертите смятат, че TENS стимулира тялото да произвежда ендорфини. Той също така блокира сигналите за болка, които се връщат обратно в мозъка. Изследванията на TENS също дават смесени резултати. Някои проучвания не показват ползи, а други показват, че може да е от полза за някои хора.
TENS машината трябва да се използва само под наблюдението на лекар или медицински специалист.
Не се препоръчва използването му от всеки, който:
- е бременна
- страда от епилепсия
- е с пейсмейкър
- има сърдечно заболяване
TENS се смята за „безопасен достъпен, неинвазивен и удобен за пациентите“ и се смята, че намалява болката, но се изискват допълнителни доказателства. за да докажат неговата ефикасност при повишаване на нивата на производителност.
Хирургия
Процедурата при болки в гърба е изключително рядка. Ако пациентът има нараняване на диска, операцията може да предложи решение, особено когато има постоянна болка и притискане на нерв, което може да причини мускулна слабост.
Някои примери за хирургични процедури са:
- Сливане: Двата прешлена се съединяват и между тях се поставя костна присадка. Прешлените се съединяват с винтове, метални пластини или клетки. Има много по-голям шанс да се появи артрит в съседните прешлени.
- Изкуствен диск: Диск се имплантира в прешлените; замества възглавницата на прешлените.
- Дисектомия: Част от диска може да бъде отстранена, ако притиска или дразни нервите.
- Частично отстраняване на прешлен: Една малка част от прешлен може да бъде отстранена, ако ограничава нервите или гръбначния мозък.
инжектиране на клетки за подмладяване на дисковете в гръбначния стълб: Учени от университета Дюк, Северна Каролина, разработиха биоматериали с нови свойства, които осигуряват бустер на регенеративни клетки в nucleus pulposus, ефективно намалявайки болката, причинена от дегенеративни заболявания на диска.
Предотвратяване
Стратегиите за намаляване на вероятността от дискомфорт в гърба се състоят най-вече в справяне с определени рискови фактори.
Упражнения: Редовните упражнения помагат за изграждане на сила и контролиране на телесното тегло. Утвърдителната аеробика с ниско въздействие ще подобри здравето на сърцето ви, без да напрягате, потрепвате или напрягате гърба ви. Преди да започнете какъвто и да е режим на упражнения, обсъдете го със здравния специалист.
Има два вида упражнения, които хората могат да изпълняват, за да намалят вероятността от развитие на дискомфорт в гърба:
- Упражненията за укрепване на ядрото укрепват мускулите на корема и долната част на гърба. Те помагат за укрепване на мускулите, които помагат за защитата на гърба.
- Упражненията за гъвкавост са предназначени да увеличат гъвкавостта, което включва бедрата, гръбначния стълб и горната част на краката.
Диета: Уверете се, че вашата диета включва достатъчно калций и витамин D, тъй като те са от съществено значение за поддържането на здравето на костите. Здравословната диета също може да помогне за контролиране на теглото.
Пушене: Значителна част от пушачите страдат от болки в гърба в сравнение с непушачите със същия възрастов размер, височина и тегло.
Телесно тегло: теглото, което хората носят влияе на шанса да изпитате дискомфорт в гърба. Разликата в риска от болки в гърба между хората с наднормено и нормално тегло е значителна. Хората, които имат повече тежест в корема отколкото задните части и областта на бедрата, също са изложени на по-висок риск.
Изправена поза: Уверете се, че сте с изправен таз. Застанете прави, главата ви е сочи напред, гърбът ви е изправен и равномерно балансирайте теглото си върху двата си крака. Дръжте краката си прави, а главата подравнена с гръбнака.
Поза при седене: Удобната за работа седалка трябва да включва правилната опора за гръбначния стълб, подлакътници и регулируема основа. Когато седите, не забравяйте да държите бедрата и коленете си прави и краката си на пода. Можете също да използвате табуретка. Трябва да можете да седнете изправени, докато седите с опора в долната част на гърба. Ако пишете, уверете се, че лактите ви са под правилния ъгъл и че предмишниците остават хоризонтални.
Вдигане на тежести: Когато повдигате неща, уверете се, че използвате краката си за повдигане, а не гърба.
Поддържайте гръбнака си възможно най-изправен и дръжте краката си в права линия, като единия крак е леко наклонен напред, за да сте балансирани. Свийте се само в коленете и дръжте предмета близо до себе си и изправете краката си, като изместите позицията, в която е гръбнакът ви, колкото можете по-малко.
Първоначалното огъване на гърба ви обаче е неизбежно, когато извиете гърба си, уверете се, че не се навеждате и се уверете, че сте стиснали коремните мускули, докато успеете да издърпате таза си назад. Най-важното нещо е да не изправяте краката си преди повдигане, тъй като ще разчитате на гърба си през по-голямата част от повдигането.
Не усуквайте и вдигайте едновременно: Ако вдигате нещо, което е тежко, помислете дали можете да го вдигнете, като си партнираш с друг човек. Докато повдигате, трябва да гледате право напред, а не надолу или нагоре, така че задният ви врат да образува права линия, която минава от гръбнака ви.
Преместване на неща: Най-добре е да използвате мускулите на гърба си, за да бутате предмети по пода, като използвате силата на краката си, вместо да ги дърпате.
Обувки: Обувките, които са равни, поставят по-малко напрежение върху долната част на гърба.
Шофиране: Когато шофирате е от решаващо значение да имате стабилна опора на гърба и кръста. Уверете се, че страничните огледала са поставени правилно, за да не се налага да се завъртате. Педалите трябва да са точни преде краката ви. Ако предприемате продължително пътуване, уверете се, че правите достатъчно почивки. Излизайте от автомобила си и се разходете наоколо.
Легло: Нуждаете се от матрак, който ви помага да поддържате гръбнака изправен и същото време помага да поддържате тежестта върху седалището и раменете. Можете обаче да използвате подходяща възглавница, а не такава, която може да натисне врата ви под ъгъл нагоре.
Използвани източници в статията „Причини и лечение на болки в кръста и болки в гърба“:
Herbal Medicine for Low Back Pain: A Cochrane Review. (2016, January) Joel J Gagnier, Hanna Oltean, Maurits W van Tulder, Brian M Berman, Claire Bombardier, Christopher B Robbins PubMed CentralВисоко уважавана база данни от Министерство на Здравеопазването и Национален Център по Обществено Здраве и Анализи (НЦОЗА)
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26630428/Back pain. (2016, August 30)
https://www.niams.nih.gov/health-topics/back-pain#tab-riskAnand KM, et al. (2011). Antioxidant property of a novel lemongrass oil mouthwash: An experimental study.
semanticscholar.org/d48f/82c34b436bb9e157f545b1228d0fb12a36dc.pdfBack pain: How is it treated? (2016, August 30)
https://www.niams.nih.gov/health-topics/back-pain#tab-treatmentBack pain: Living with it. (2016, August 30)
https://www.niams.nih.gov/health-topics/back-pain#tab-living-withBack pain: What causes it? (2016, August 30)
https://www.niams.nih.gov/health-topics/back-pain#tab-causesBack pain: What is it? (2016, August 30)
https://www.niams.nih.gov/health-topics/back-painChronic pain. (2016, April)
https://adaa.org/understanding-anxiety/related-illnesses/other-related-conditions/chronic-pain#Ehde, D. M., Dillworth, T. M., & Turner, J. A. (2014, March). Cognitive-bahavioral therapy for individuals with chronic pain.American Psychologist, 69(2), 153-166
https://www.apa.org/pubs/journals/releases/amp-a0035747.pdf%20Singh, J. A. (2013, July). Use of botulinum toxin in musculoskeletal pain.F1000 Research, 2013(2), 52
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3968894/Urquhart, D., Wluka, A. E., Sim, M. R., van Tulder, M., Forbes, A., Gibson, S. J., …Cicuttini, F. M. (2016). Is low-dose amitriptyline effective in the management of chronic low back pain? Study protocol for a randomised controlled trial.Trials 2016(17), 514
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5075416/Vance, C. G. T., Dailey, D. L., Rakel, B. A., & Sluka, K. A. (2014, May). Using TENS for pain control: The state of the evidence.Pain management, 4(3), 197-209
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4186747/Wong, A. Y. L., Karppinen, J., & Samartzis, D. (2017). Low back pain in older adults: Risk factors, management options, and future directions.Scoliosis and spinal disorders 2017(12), 14
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5395891/Wáng, Y. X. J.,Wáng, J.-Q., & Káplár, Z. (2016, April). Increased low back pain prevalence in females than in males after menopause age: evidences based on synthetic literature review.Quantitative Imaging in Medicine and Surgery, 6(2), 199–206
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4858456/